The Honourable Christian Paradis

Minister of International Development and La Francophonie

Mégantic-L'Érable (Quebec)

Christian Paradis was first elected to the House of Commons on January 23, 2006, as the Member of Parliament for the riding of Megantic–L'Érable. He was appointed Parliamentary Secretary to the Minister of Natural Resources on February 7, 2006, and subsequently appointed to the Cabinet as Secretary of State (Agriculture) on January 4, 2007.

On June 25, 2008, he was appointed Minister of Public Works and Government Services, while remaining Secretary of State (Agriculture). In October 2008, he was re-elected MP for Mégantic–L'Érable for a second term. On October 30, 2008, he was appointed Minister of Public Works and Government Services, Minister responsible for the Montreal region and the Prime Minister's Quebec political lieutenant.

On January 19, 2010, he was appointed Minister of Natural Resources, all the while keeping his responsibilities of Quebec lieutenant to the Prime Minister and Minister Responsible for Montreal. On May 2, 2011, voters in Mégantic—L'Érable sent Mr. Paradis to the House of Commons for a third term. On May 18, 2011, he became Minister of Industry and Minister of State (Agriculture).

On July 15, 2013, he became Minister of International Development and La Francophonie.

Mr. Paradis studied law and practised corporate law for a number of years in his hometown of Thetford Mines. Very active in his community at the grassroots level, he has been involved in various organizations, including the Amiante chapter of the Management Club of Canada, the Rotary Club and the Amiante Chamber of Commerce and Industry. There is no doubt that Christian Paradis is deeply committed to achieving a higher profile for his region and ensuring its advancement and development. Christian Paradis is married to Julie Roberge and has three children: Charles, Gilbert and Sophie.