Deputy Minister of Foreign Affairs

Daniel Jean

Deputy Minister of Foreign Affairs

On October 25, 2013, the Prime Minister appointed Daniel Jean as Deputy Minister of Foreign Affairs, effective November 4, 2013. Prior to this appointment, Mr. Jean served as Deputy Minister of Canadian Heritage since September 24, 2010.

Daniel Jean holds an MBA from the State University of New York at Buffalo and a BA in Political Science and Economics from the University of Ottawa.

Mr. Jean has a vast experience in government. He joined the Canadian Foreign Service in the immigration stream in 1982 and served in Buffalo, Hong Kong, Port-au-Prince (twice), Ottawa and Washington. He was Consul and Immigration Program Manager in Haiti during the coup that ousted elected President Jean-Bertrand Aristide.

From 1995 to 2000, Mr. Jean was the Immigration Counsellor at the Canadian Embassy in Washington. In the summer of 2000, he returned to Citizenship and Immigration headquarters where he subsequently served as Director General of the International Region, Assistant Deputy Minister Policy and Program Development, and Assistant Deputy Minister Operations. In March 2007, he was appointed as the Assistant Secretary, Treasury Board Secretariat. His primary responsibilities were to provide advice to the President of the Treasury Board on International Affairs, Security and Justice issues. In October 2007, he was named Associate Secretary of the Treasury Board Secretariat.

In August 2008, he was appointed Deputy Secretary to Cabinet (Operations) of the Privy Council Office before becoming Deputy Minister of the Administrative Services Review on April 6, 2010.