Deputy Minister for International Trade

John F.G. Hannaford

On December 7, 2018, the Prime Minister appointed John F.G. Hannaford as Deputy Minister for International Trade at Global Affairs Canada, effective January 7, 2019.

From January 2015 to January 2019, Mr. Hannaford was the foreign and defence policy adviser to the Prime Minister and Deputy Minister in the Privy Council Office of the Government of Canada.

Until December 2014, Mr. Hannaford was the assistant secretary to the Cabinet for foreign and defence policy in the Privy Council Office. Prior to December 2011, Mr. Hannaford was Canada’s ambassador to Norway. Before that, for two years, Mr. Hannaford was director general of the Legal Bureau of the Department of Foreign Affairs and International Trade. As a member of Canada’s foreign service, he had numerous assignments in Ottawa and at the Canadian embassy in Washington, D.C., during the early years of his career.

Mr. Hannaford graduated from Queen’s University in Kingston, Ontario, with a Bachelor of Arts (First Class) in history. After earning a Master of Science in international relations at the London School of Economics, he completed a Bachelor of Laws at the University of Toronto and was called to the bar in Ontario in 1995.

In addition to his work as a public servant, Mr. Hannaford has been an adjunct professor in both the Faculty of Law and the Graduate School of Public and International Affairs at the University of Ottawa.

Date Modified: